25 feb Isbana SM solo och MCs samt inbjudan Nyströmsmotor Cup =soloklass
Väddika sjön
26 maj Enduro SM Lunda Flygfält
25 juli Löhammarsracet, gräsbana för mortorcyklar, solo och MCs, Löhammars gård
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
tisdag 26 december 2017
söndag 17 december 2017
Enduro Gävle Dala Vintercup 17 dec
Deltävling nr 1 arrangerades av SMK Hofors i strålande vintersol och minus 8gr.
114 förare tog sig i mål.
Totalt segrade Joakim Nordin SMK Ockelbo i Sen /Elit 2 sek före Junioren
Dennis Putkuri Folkare MK , tvåa i Sen /Elit blev Johan Gustafsson Östhammars MK
Från Östhammar startade 5 förare se resultat och bilder
125 U
1 Andre Högberg SMK Gävle
85cc
1 Eddie Hansson SMK Hedemora
Dam
1 Ebba Svedberg AMF Årsunda
Junior
1 Dennis Putkuri Folkare MK
Sen/Elit
1 Joakim Nordin SMK Ockelbo
2 Johan Gustafsson Östhammars MK
3 Olle Löthman Östhammars MK
6 Kalle Lindahl Hamrånge MK
Lång Motion
1 Lars Berglund Huddiksvalls MK
29 Linus Burman Östhammars MK
Kort Motion
1 Mikael Heed Borlänge MK
7 Henrik Andersen Östhammars MK
22 Jan Burman Östhammars MK
Olle Löthman
Start, Olle Löthman 143,Johan Gustafsson 123
Joakim Nordin 162
Johan Gustafsson
Kalle Lindahl Hamrånge MK
Joakim Nordin SMK Ockelbo
Elin fixar med cykeln åt Kalle Lindahl, Jonas kollar
tiden.
114 förare tog sig i mål.
Totalt segrade Joakim Nordin SMK Ockelbo i Sen /Elit 2 sek före Junioren
Dennis Putkuri Folkare MK , tvåa i Sen /Elit blev Johan Gustafsson Östhammars MK
Från Östhammar startade 5 förare se resultat och bilder
125 U
1 Andre Högberg SMK Gävle
85cc
1 Eddie Hansson SMK Hedemora
Dam
1 Ebba Svedberg AMF Årsunda
Junior
1 Dennis Putkuri Folkare MK
Sen/Elit
1 Joakim Nordin SMK Ockelbo
2 Johan Gustafsson Östhammars MK
3 Olle Löthman Östhammars MK
6 Kalle Lindahl Hamrånge MK
Lång Motion
1 Lars Berglund Huddiksvalls MK
29 Linus Burman Östhammars MK
Kort Motion
1 Mikael Heed Borlänge MK
7 Henrik Andersen Östhammars MK
22 Jan Burman Östhammars MK
Olle Löthman
Start, Olle Löthman 143,Johan Gustafsson 123
Joakim Nordin 162
Johan Gustafsson
Kalle Lindahl Hamrånge MK
Joakim Nordin SMK Ockelbo
Elin fixar med cykeln åt Kalle Lindahl, Jonas kollar
tiden.
tisdag 12 december 2017
Nya förare till Östhammars MK 12 dec
Östhammars MK har fått tre nya förare som tidigare kört för MK Orion,
Alexander Gustafsson duktig förare som satsar på enduro samt isbana, Alexander har i år deltagit
i några enduro EM deltävlingar. Mimmi Gustafsson som kör enduro deltog senast i USM i Hallstavik samt Petter Gustafsson pappa till Mimmi och Alexander.
Petter deltog senast i Novemberkåsans breddklass .
Alexander Gustafsson duktig förare som satsar på enduro samt isbana, Alexander har i år deltagit
i några enduro EM deltävlingar. Mimmi Gustafsson som kör enduro deltog senast i USM i Hallstavik samt Petter Gustafsson pappa till Mimmi och Alexander.
Petter deltog senast i Novemberkåsans breddklass .
söndag 12 november 2017
Novemberkåsan 11 nov 2017
Albin Elowsson segrade i den 93 Kåsan , Albin tog täten direkt , när Joakim Ljunggren bröt
så var närmaste konkurent 30 min efter. Det var en blöt och lång Kåsa .
Östhammars ende startande Olle Löthman var runt 15de plats efter dagsetappen , men på sträcka 2 på kväll/natt sträckan tvingades han bryta .
Joakim Nordin SMK Ockelbo körde in på 13 de plats och var därmed ende förare från Norrland
i mål .
Petter Gustafsson MK Orion som körde i bredd klassen bröt på första
kväll/ natt sträckan
Amanda Elwin Försvarsmaktens EK ( Bollnäs ) körde mycket bra ,men fick utgå på 10de sträckan
var då enda dam kvar i tävlingen.
160st startade i tävlingen men endast 18 förare klarade respiten och fick slutplacering
Resultat
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
2 Anton Nord FMCK Skövde
3 Kevin Olsen AMF Södertälje
13 Joakim Nordin SMK Ockelbo
så var närmaste konkurent 30 min efter. Det var en blöt och lång Kåsa .
Östhammars ende startande Olle Löthman var runt 15de plats efter dagsetappen , men på sträcka 2 på kväll/natt sträckan tvingades han bryta .
Joakim Nordin SMK Ockelbo körde in på 13 de plats och var därmed ende förare från Norrland
i mål .
Petter Gustafsson MK Orion som körde i bredd klassen bröt på första
kväll/ natt sträckan
Amanda Elwin Försvarsmaktens EK ( Bollnäs ) körde mycket bra ,men fick utgå på 10de sträckan
var då enda dam kvar i tävlingen.
160st startade i tävlingen men endast 18 förare klarade respiten och fick slutplacering
Resultat
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
2 Anton Nord FMCK Skövde
3 Kevin Olsen AMF Södertälje
13 Joakim Nordin SMK Ockelbo
tisdag 7 november 2017
Inför Novemberkåsan 2017
I den 93dje Novemberkåsan är 166 förare anmälda varav 4 damer
Från Östhammars MK är Olle Löthman anmäld med nr 27 kl 09,13.
2017 blir Olles 5de Kåsa start , har kommit i mål 3 kåsor , 2008 14deplats , 2011 20de plats
och 2015 12de plats.
Från MK Orion har vi anmälda Alexander Gustafsson i Juniorklassen nr 31 start kl 09,15
samt Petter Gustafsson i Breddklassen nr 508 start kl 10,23
Tävlingen består av 4 specialsträckor , banvarvet är 90 km varav 75 km specialsträcka.
Elit, Senior och Junior kör 1varv på dagen och 2 varv + sträcka 1 och 3 på nattetappen
alltså 4 sp på dagen och 10sp på kväll / natt
Breddklassen kör 1varv på dagen + specialsträcka 1 på kväll/natt
Från Östhammars MK är Olle Löthman anmäld med nr 27 kl 09,13.
2017 blir Olles 5de Kåsa start , har kommit i mål 3 kåsor , 2008 14deplats , 2011 20de plats
och 2015 12de plats.
Från MK Orion har vi anmälda Alexander Gustafsson i Juniorklassen nr 31 start kl 09,15
samt Petter Gustafsson i Breddklassen nr 508 start kl 10,23
Tävlingen består av 4 specialsträckor , banvarvet är 90 km varav 75 km specialsträcka.
Elit, Senior och Junior kör 1varv på dagen och 2 varv + sträcka 1 och 3 på nattetappen
alltså 4 sp på dagen och 10sp på kväll / natt
Breddklassen kör 1varv på dagen + specialsträcka 1 på kväll/natt
lördag 28 oktober 2017
Gotland Grand National 28 okt
Resultat Klass Plac i Klass antal varv
1 Kjetil Gundersen Norge E 1 7
12 Alexander Gustafsson MK Orion J 6 5
87 Emil Ytterberg MK Orion J 24 5
143 Jörgen Ytterberg MK Orion 5059 2 5
226 Johannes Törnqvist ÖMK 3039 45 5
239 Mikael Mattsson ÖMK 3039 49 5
269 Anders Jansson ÖMK 4049 46 5
283 Roger Carlsson ÖMK 5059 14 5
304 Anders Hägg ÖMK 5059 20 5
312 Roger Jansson ÖMK 4049 59 5
394 Örjan Jansson ÖMK 4049 81 5
457 Alexander Hedlund ÖMK Senior 88 5
592 Peter Burman ÖMK 3039 136 5
731 Linnea Gustafsson MK Orion E Dam 5 4
741 Petter Gustafsson MK Orion 5059 74 4
802 Mathias Karlsson ÖMK 3039 183 4
852 Torbjörn Persson ÖMK 4049 211 4
923 Alexander Hagman ÖMK 1529 120 4
957 Pelle Willman ÖMK 3039 222 4
960 Thomas Berg ÖMK 5059 113 4
992 Johan Eriksson ÖMK 4049 254 4
1033 Andreas Wesström ÖMK 4049 261 4
1129 Jan Pettersson ÖMK 5059 144 4
1179 Fredric Norling ÖMK 4049 296 4
1285 Torbjörn Svensson ÖMK 4049 328 4
1443 Jonathan Fagerlund ÖMK 4049 383 4
1533 Linus Burman ÖMK 1529 242 3
1556 Jörgen Larsson ÖMK 5059 213 3
1569 Tommy Nilsson ÖMK 3039 337 3
1587 Peter Olsson ÖMK 4049 424 3
1614 John Boström ÖMK 4049 433 3
1961 Andreas Olsson ÖMK 3039 414 2
2007 Johan Shönstrand ÖMK 4049 546 2
2012 Jan Burman ÖMK 5059 284 2
2023 Erik Svärd ÖMK 1529 358 2
2102 Billy Berggren ÖMK 4049 570 2
2131 And Eldh WahlstrandÖMK 1529 391 2
2217 Andreas Augustsson ÖMK 3039 449 1
2253 Jimmie Holmgren ÖMK 1529 429 1
2260 Ronnie Karlsson ÖMK 3039 457 1
2264 Jesper Eriksson ÖMK 1529 429 1
fredag 27 oktober 2017
Gotland Grand National Ungdom 27 okt
Resultat
1Andre Högberg SMK Gävle
81 Vilhelm Åberg MK Orion
139 Albin Karlsson Östhammars MK
1Andre Högberg SMK Gävle
81 Vilhelm Åberg MK Orion
139 Albin Karlsson Östhammars MK
måndag 23 oktober 2017
Startlista Gotland Grand National 2017
Östhammars förare
Nr Klass
1222 Andreas Augustsson Motion 30-39 år
3522 Thomas Berg 50-59 år
2663 Billy Berggren 40-49 år
2636 John Boström 40-49 år
3540 Jan Burman 50-59 år
4179 Linus Burman 15-29 år
1180 Peter Burman 30-39 år
3171 Roger Carlsson 50-59 år
4171 Albert Eldh Wahlstrand 15-29 år
4258 Jesper Eriksson 15-29 år
2257 Johan Eriksson 40-49 år
2740 Jonathan Fagerlund 40-49 år
4638 Alexander Hagman 15-29 år
3254 Rickard Hagman 50-59 år
152 Alexander Hedlund Senior
4377 Jimmy Holmgren 15-29 år
1029 Anders Hägg 50-59 år
2113 Anders Jansson 40-49 år
2184 Roger Jansson 40-49 år
2618 Örjan Jansson 40-49 år
1314 Mathias Karlsson 30-39 år
1483 Ronnie Karlsson 30-39 år
1385 Aron Käll 30-39 år
3537 Jörgen Larsson 50-59 år
1312 Daniel Lindqvist 30-39 år
Mikael Mattsson 30-39 år
Michael Neuman Senior
Tommy Nilsson 30-39 år
Fredric Norling 40-49 år
Andreas Olsson 30-39år
Peter Olsson 40-49 år
Torbjörn Persson 40-49
Torbjörn Svensson 40-49 år
Jan Pettersson ´ 50-59 år
Erik Svärd 15-29 år
Johan Shönstrand 40-49 år
Johannes Törnqvist 30-39 år
Pelle Willman 30-39 år
Andreas Wisström 40-49 år
lördag 21 oktober 2017
Rospiggarna Superenduro 14 okt
Det genomfördes 3 kval i klasserna Elit, Dam och Mix, det blev spännande heat då
förarna skiftade placeringar . Jesper Johansson Botkyrka MK segrade i Elitklassen,
Amanda Elwin blev överlägsen segrare i Dam och i Mix klassen segrade
Ola Thorell Hogdals MK
Det kördes en superfinal med de tre bästa från alla klasser. med handicap för Dam och Mix
Segrare blev Magnus Thor Kumla EF
De var ca 1000 åskadare med glada miner på plats.
10st Guldhjälmsförare från MK Orion och Östhammars MK
uppvisningskörde mellan heaten
John Nyström ,Mattias Lund och Miakel Teurnberg var de som hade planerat det hela och
byggt banan.
Resultat och bilder
Linnea Gustafsson MK Orion
Team Burman, Karlen och Mathias Karlsson kollar banan
Förarpresentation
Mikael Larsson Bollnäs MK
Magnus Thor Kumla EF
Elit Klass 1a Jesper Johansson Botkyrka MK
2a Magnus Thor Kumla EF
3a John Nyström Östhammars MK
Damklass 1a Amanda Elwin Försvarsmaktens EK
2a Linda Lysen Försvarsmaktens EK
3a Tina Månsson SMK Gävle
Mix klass 1a Ola Thorell Hogdals MK
2a Pelle Lifvendal MK Orion
3a Thomas Persson UppsalaMCK
förarna skiftade placeringar . Jesper Johansson Botkyrka MK segrade i Elitklassen,
Amanda Elwin blev överlägsen segrare i Dam och i Mix klassen segrade
Ola Thorell Hogdals MK
Det kördes en superfinal med de tre bästa från alla klasser. med handicap för Dam och Mix
Segrare blev Magnus Thor Kumla EF
De var ca 1000 åskadare med glada miner på plats.
10st Guldhjälmsförare från MK Orion och Östhammars MK
uppvisningskörde mellan heaten
John Nyström ,Mattias Lund och Miakel Teurnberg var de som hade planerat det hela och
byggt banan.
Resultat och bilder
Linnea Gustafsson MK Orion
Team Burman, Karlen och Mathias Karlsson kollar banan
Förarpresentation
Mikael Larsson Bollnäs MK
Magnus Thor Kumla EF
Elit Klass 1a Jesper Johansson Botkyrka MK
2a Magnus Thor Kumla EF
3a John Nyström Östhammars MK
Damklass 1a Amanda Elwin Försvarsmaktens EK
2a Linda Lysen Försvarsmaktens EK
3a Tina Månsson SMK Gävle
Mix klass 1a Ola Thorell Hogdals MK
2a Pelle Lifvendal MK Orion
3a Thomas Persson UppsalaMCK
söndag 1 oktober 2017
Enduro SM Bollnäs MK 30 sept
Årets sista deltävling i SM och VRM serien avgjordes runt Bollnäs
totalt segrade Albin Elowsson FMCK Skövde Östhammars Olle Löthman
blev 6a i SM 2 klassen och Tobias Burman slutade på 5de plats i SM 3 klassen.
Det blev 2 pallplatser i VRM klasserna Patrik Andersson blev 2a i VRM 1 och broder
Christer blev 3a i VRM 2 .
Banvarvet bestod av 4 specialprov med långa transporter emellan en tävling som
förarna körde i 6 timmar.
Resultat och bilder
Klass SM 2
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
5 Joakim Nordin SMK Ockelbo
6 Olle Löthman Östhammars MK Totalt i SM 13
SM 3
1 Robert Friberg Tibro MK
5 Tobias Burman Östhammars MK Totalt i SM 5a
Dam SM
1 Hanna Berzelius Linköpings MS
2 Amanda Elwin Försvarsmaktens EK
VRM 1
1 Krister Thorell Göta MS
2 Patrik Andersson Östhammars MK Totalt i VRM 4a
19 Magnus Pettersson Östhammars MK
VRM 2
1 Christer Jansson SMK Värnamo
3 Christer Andersson Östhammars MK Totalt i VRM2 9a
9 Anders Elm Östhammars MK
Övriga från Östhammars MK som deltagit i
VRM är Henrik Stahring och Andreas Rosendal
Olle Löthman ÖMK
Tobias Burman ÖMK
Patrik Andersson ÖMK
Joakim Nordin SMK Ockelbo med föräldrar
Ljunggren ,Elowsson ,Persson
SVT Gävleborg var plats så tävlingen kom på TV
Från Bolleberget ,mycket besökare
Anders Elm ÖMK
Christer Andersson ÖMK 3a i VRM 2
Patrik Andersson ÖMK 2 a i VRM 1
Mikael Larsson Bollnäs MK ,segrare i Bredd klassen
och den som organiserat tävlingen
Funktionärer i Bollnäs MK ,speaker Per Busk
totalt segrade Albin Elowsson FMCK Skövde Östhammars Olle Löthman
blev 6a i SM 2 klassen och Tobias Burman slutade på 5de plats i SM 3 klassen.
Det blev 2 pallplatser i VRM klasserna Patrik Andersson blev 2a i VRM 1 och broder
Christer blev 3a i VRM 2 .
Banvarvet bestod av 4 specialprov med långa transporter emellan en tävling som
förarna körde i 6 timmar.
Resultat och bilder
Klass SM 2
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
5 Joakim Nordin SMK Ockelbo
6 Olle Löthman Östhammars MK Totalt i SM 13
SM 3
1 Robert Friberg Tibro MK
5 Tobias Burman Östhammars MK Totalt i SM 5a
Dam SM
1 Hanna Berzelius Linköpings MS
2 Amanda Elwin Försvarsmaktens EK
VRM 1
1 Krister Thorell Göta MS
2 Patrik Andersson Östhammars MK Totalt i VRM 4a
19 Magnus Pettersson Östhammars MK
VRM 2
1 Christer Jansson SMK Värnamo
3 Christer Andersson Östhammars MK Totalt i VRM2 9a
9 Anders Elm Östhammars MK
Övriga från Östhammars MK som deltagit i
VRM är Henrik Stahring och Andreas Rosendal
Olle Löthman ÖMK
Tobias Burman ÖMK
Patrik Andersson ÖMK
Joakim Nordin SMK Ockelbo med föräldrar
Ljunggren ,Elowsson ,Persson
SVT Gävleborg var plats så tävlingen kom på TV
Från Bolleberget ,mycket besökare
Anders Elm ÖMK
Christer Andersson ÖMK 3a i VRM 2
Patrik Andersson ÖMK 2 a i VRM 1
Mikael Larsson Bollnäs MK ,segrare i Bredd klassen
och den som organiserat tävlingen
Funktionärer i Bollnäs MK ,speaker Per Busk
Motocross Stockholmscross 1 okt
Arrangör Uppsala MK
Resultat
Klass A
1 Danne Karlsson Västerås MK
10 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
Klass B
A final
1 Christer Huss
19 Axel Älvebrink Östhammars MK
B Final
1 Joakim Bäck
6 Peter Lydell Östhammars MK
Resultat
Klass A
1 Danne Karlsson Västerås MK
10 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
Klass B
A final
1 Christer Huss
19 Axel Älvebrink Östhammars MK
B Final
1 Joakim Bäck
6 Peter Lydell Östhammars MK
lördag 16 september 2017
Enduro USM /Sipsjötrofen Hallstavik 16 sept
Resultat Sipsjötrofen och USM
Totalt segrade Lucas Vågberg och fick första inteckningen
i vandringsprisetSipsjötrofen
USM 1
1 Kalle Björk SMK Värnamo
5 Neoh Andersson MK Orion
Simon Eriksson MK Orion bröt
USM 3
1 Lucas Vågberg Göta MS
17 Fredrik Karlsson MK Orion
Dam Öppen
Mimmi Gustafsson MK Orion ej result Respit
Totalt segrade Lucas Vågberg och fick första inteckningen
i vandringsprisetSipsjötrofen
USM 1
1 Kalle Björk SMK Värnamo
5 Neoh Andersson MK Orion
Simon Eriksson MK Orion bröt
USM 3
1 Lucas Vågberg Göta MS
17 Fredrik Karlsson MK Orion
Dam Öppen
Mimmi Gustafsson MK Orion ej result Respit
Nr360 Fredrik Karlsson MK Orion
Nr 801 Mimmi Gustafsson MK Orion
Speaker Anders Linden
Enduro 6 timmars Bergby 16 sept
Resultat
Elit
1 Östhammars MK lag 1
Olle Löthman, Tobias Burman, Niklas Persson
Motion
1 Team LOT
9 Dom 3 Grisarna
Johannes Törnqvist ÖMK, Jonas Johansson Örbyhus MC,
Lars Olof Blomfeldt Örbyhus MC
24 No Fear Riders ÖMK
Micke Mattsson ÖMK, Torbjörn Svensson ÖMK
John Boström ÖMK samt Lars Jonsson Botkyrka
38 Fear Riders ÖMK
Pelle Willman, Mathias Carlsson,Fredrik Norling, John Boström alla ÖMK
42 Råbark Racing ÖMK
Michael Forslund, Martin Larsson, Rickard Andersson alla ÖMK
44 Sparvhökarna
Stefan Karlsson Uppsala MK, Mikael Billock ÖMK
52 Grådvärgarna
Fredrik Eriksson MK Orion, Linus Sköld MK Orion
Ronnie Karlsson ÖMK, Jimmie Holmgren ÖMK
53 Latmaskarna
Örjan Jansson ÖMK, Mathias Jörgensen Åsätra MK, Klas Henriksson Täby MK
55 Östhammars MK Gräsö Schakt
Andreas Olsson, Johan Eriksson, Peter Olsson alla ÖMK
Elit
1 Östhammars MK lag 1
Olle Löthman, Tobias Burman, Niklas Persson
Motion
1 Team LOT
9 Dom 3 Grisarna
Johannes Törnqvist ÖMK, Jonas Johansson Örbyhus MC,
Lars Olof Blomfeldt Örbyhus MC
24 No Fear Riders ÖMK
Micke Mattsson ÖMK, Torbjörn Svensson ÖMK
John Boström ÖMK samt Lars Jonsson Botkyrka
38 Fear Riders ÖMK
Pelle Willman, Mathias Carlsson,Fredrik Norling, John Boström alla ÖMK
42 Råbark Racing ÖMK
Michael Forslund, Martin Larsson, Rickard Andersson alla ÖMK
44 Sparvhökarna
Stefan Karlsson Uppsala MK, Mikael Billock ÖMK
52 Grådvärgarna
Fredrik Eriksson MK Orion, Linus Sköld MK Orion
Ronnie Karlsson ÖMK, Jimmie Holmgren ÖMK
53 Latmaskarna
Örjan Jansson ÖMK, Mathias Jörgensen Åsätra MK, Klas Henriksson Täby MK
55 Östhammars MK Gräsö Schakt
Andreas Olsson, Johan Eriksson, Peter Olsson alla ÖMK
Motocross Östra serien 10 sep
Arrangör Katrineholms MCC
Resulat
Div 2
Heat 3
1 Danne Karlsson Västerås MK
3 Mathias Carlsson Östhammars MK
9 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
20 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
Heat 7
1 Mathias Carlsson Östhammars MK
9 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
23 Peter Lydell Östhammars MK
Heat 11
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Mathias Carlsson Östhammars MK
18 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
27 Peter Lydell Östhammars MK
söndag 10 september 2017
Enduro SM Uddevalla 10sept
Tobias Burman Östhammars MK blev 6a i SM 3 klassen dag 2
Segrare i klassen Linus Fasth Linköpings MS. Totalt segrade Albin Elowsson
FMCK Skövde. I Damklassen segrade Hanna Berzelius Linköpings MS
Amanda Elwin körde in på andra plats.
lördag 9 september 2017
Enduro SM Uddevalla 9 sept
Resultat deltävling 6
Klass SM3
1 Linus Fasth Linköpings MS
5 Tobias Burman Östhammars MK
VRM 1
Patrik Andersson Östhammars MK bröt
Totalresultat
1 Albin Elowsson FMCK Skövde 1,38,50,76
2 Joakim Ljunggren Karlsskoga EK 1,42,00,48
36 Tobias Burman Östhammars MK 1,59,08,96
Klass SM3
1 Linus Fasth Linköpings MS
5 Tobias Burman Östhammars MK
VRM 1
Patrik Andersson Östhammars MK bröt
Totalresultat
1 Albin Elowsson FMCK Skövde 1,38,50,76
2 Joakim Ljunggren Karlsskoga EK 1,42,00,48
36 Tobias Burman Östhammars MK 1,59,08,96
Motocross Youth MX Cup Östhammar 9 sept
Resultat
Klass 85 G
A final
1 Adam Andersson Uppsala MK
8 Adrian Andersson Östhammars MK
16 Lars Vidar Landström MK Orion
B final
1 Wille Borg Värmdö MK
6 Maximilliam Eriksson Östhammars MK
Klass MX2 & U 17
1 Sebastian Svanberg Täby MK
9 Axel Älvebrink Östhammars MK
Klass 85 G
A final
1 Adam Andersson Uppsala MK
8 Adrian Andersson Östhammars MK
16 Lars Vidar Landström MK Orion
B final
1 Wille Borg Värmdö MK
6 Maximilliam Eriksson Östhammars MK
Klass MX2 & U 17
1 Sebastian Svanberg Täby MK
9 Axel Älvebrink Östhammars MK
Motocross N N Speedstore Cup 9 sept
Resultat
Klass JSE
1 Stefan Olsson SMK Dala Falun
10 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
Klass JSE
1 Stefan Olsson SMK Dala Falun
10 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
söndag 3 september 2017
Backe SM Teknis MC Örebro 2 sept
Jesper Sunden Östhammars MK blev Svensk Mästare 2017, 3 blev
Fredrik Kvarnström Folkare MK.
Det arrangerades 2 tävlingar samma dag av Teknis MC
Deltävling 4
Solo SM
1 Henrik Karlsson Örebro MK
2 Fredrik Kvarnström Folkare MK
3 Jesper Sunden Östhammars MK
4 Per Lüdicke Grängesbergs MS
5 Daniel Jansson Göta MS
6 Ken Svanberg Östhammars MK
7 Sebastian Lönnevik Skutskärs MS
8 Kalle Lindahl Hamrånge MK
SM MCs
1 Leif Storäng / Robin Storäng MK Rimo
Open Solo
1 Anders Olsson AMF Årsunda
2 Jan Pettersson Östhammars MK
7 Tony Harju Östhammars MK
Deltävling 5
SM solo
1 Henrik Karlsson Örebro MK
2 Jseper Sunden Östhammars MK
3 Ken Svanberg Östhammars MK
5 Fredrik Kvarnström Folkare MK
7 Kalle Lindahl Hamrånge MK
SM MCs
1 Leif Storäng / Robin Storäng MK Rimo
Open solo
1 Anders Olsson AMF Årunda
2 Jan Pettersson Östhammars MK
8 Tony Harju Östhammars MK
Fredrik Kvarnström Folkare MK.
Det arrangerades 2 tävlingar samma dag av Teknis MC
Deltävling 4
Solo SM
1 Henrik Karlsson Örebro MK
2 Fredrik Kvarnström Folkare MK
3 Jesper Sunden Östhammars MK
4 Per Lüdicke Grängesbergs MS
5 Daniel Jansson Göta MS
6 Ken Svanberg Östhammars MK
7 Sebastian Lönnevik Skutskärs MS
8 Kalle Lindahl Hamrånge MK
SM MCs
1 Leif Storäng / Robin Storäng MK Rimo
Open Solo
1 Anders Olsson AMF Årsunda
2 Jan Pettersson Östhammars MK
7 Tony Harju Östhammars MK
Deltävling 5
SM solo
1 Henrik Karlsson Örebro MK
2 Jseper Sunden Östhammars MK
3 Ken Svanberg Östhammars MK
5 Fredrik Kvarnström Folkare MK
7 Kalle Lindahl Hamrånge MK
SM MCs
1 Leif Storäng / Robin Storäng MK Rimo
Open solo
1 Anders Olsson AMF Årunda
2 Jan Pettersson Östhammars MK
8 Tony Harju Östhammars MK
Motocross Uppsala MK 3 sept
Östra serien
Div 2
Heat 3
Individuellt
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Mathias Carlsson Östhammars MK
23 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
27 Peter Lydell Östhammars MK
Heat 7
1Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
4 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Peter Lydell Östhammars MK
28 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
Heat 11
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Mathias Karlsson Östhammars MK
21 Peter Lydell Östhammars MK
Div 2
Heat 3
Individuellt
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Mathias Carlsson Östhammars MK
23 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
27 Peter Lydell Östhammars MK
Heat 7
1Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
4 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Peter Lydell Östhammars MK
28 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
Heat 11
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Mathias Karlsson Östhammars MK
21 Peter Lydell Östhammars MK
Motocross MK Orion 2 sep
Östra serien div 2
Individuellt
Heat 3
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
3 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
35 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
Heat 7
1 Robert Kvarnström Gotlands MF
8 Mathias Carlsson Östhammars MK
24 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
31 Peter Lydell Östhammars MK
Heat 11
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
10 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
31 Peter Lydell Östhammars MK
Individuellt
Heat 3
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
3 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
35 Ludvig Wahlgren Östhammars MK
Heat 7
1 Robert Kvarnström Gotlands MF
8 Mathias Carlsson Östhammars MK
24 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
31 Peter Lydell Östhammars MK
Heat 11
1 Danne Karlsson Västerås MK
2 Robert Kvarnström Gotlands MF
10 Mathias Carlsson Östhammars MK
26 Christoffer Värnqvist Östhammars MK
31 Peter Lydell Östhammars MK
måndag 28 augusti 2017
Motocross SM Västerås MK 26 aug
Resultat
MX 1
1 Nikolaj Larsen Danmark
11 Nathias Carlsson Östhammars MK
MX 1
1 Nikolaj Larsen Danmark
11 Nathias Carlsson Östhammars MK
Enduro Karlström Cup Torstuna 26 aug
Resultat
Junior
1 William von Schantz Uppsala MCK
2 Robert Engberg SMK Hofors
4 Adrian Blomfeldt Örbyhus MC
Motion 40-49
1 Örjan Brink Göta MS
11 Magnus Pettersson Östhammars MK
Motion 50-65
1 Jörgen Lindholm Göta MS
18 Anders Elm Östhammars MK
Tjej
1 Emma Wennbom Göta MS
3 Mimmi Gustafsson MK Orion
Junior
1 William von Schantz Uppsala MCK
2 Robert Engberg SMK Hofors
4 Adrian Blomfeldt Örbyhus MC
Motion 40-49
1 Örjan Brink Göta MS
11 Magnus Pettersson Östhammars MK
Motion 50-65
1 Jörgen Lindholm Göta MS
18 Anders Elm Östhammars MK
Tjej
1 Emma Wennbom Göta MS
3 Mimmi Gustafsson MK Orion
Superenduro Lodz i Polen 27 aug
John Nyström blev 3a även dag 2 . Segrare blev Grzegorz Kargul Polen
och 2a kom Emil Juszczak Polen
John Nyström nr 90 på bilderna
och 2a kom Emil Juszczak Polen
John Nyström nr 90 på bilderna
lördag 26 augusti 2017
Superenduro Lodz i Polen 26 aug
Det är har kört 15 deltävlingar hittils i år i Polska Mästerskapet .
Emil Juszczak leder mästerskapet med 348 p
John Nyström ligger 7a i totalen efter dagens tävling på 38 p
Resultat
1 Emil Juszczak Polen
2 Gregorz Kargul Polen
3 John Nyström Östhammar
4Tomasz Kujawiak Polen
5Adrian Andrzejak Polen
6 Wirtalis Ovciwwikovs Lettland
tisdag 15 augusti 2017
Enduro SM Skövde 13 aug
Den 5de deltävlingen arrangerades av FMCK Skövde Albin Elowsson FMCK Skövde
blev totalsegrare. Från Östhammars MK blev Tobias Burman 5a i SM3 och Olle Löthman
16de i SM2.
I VRM klass 1 körde Patrik Andersson i på en 4de plats .
Resultat
SM 1
1 Andreas Linusson Kinna MK 2,01,55,16
SM 2
1 Albin Elowsson FMCK Skövde 1,58,39,87
13 Joakim Nordin SMK Ockelbo 2,10,43,77
16 Olle Löthman Östhammars MK 2.13.30.86
21 Jeff Nordin SMK Ockelbo 2,19,12,56
SM3
1 Robert Friberg Tibro MK 2,05,19,37
5 Tobias Burman Östhammars MK 2,12,08,31
Dam SM
1 Hanna Bedrzelius Linköpings MS
5 Amanda Elvin Försvarsmaktens EK
JSM 1
1 Anton Sandstedt Tibro MK
7 Alexander Gustafsson MK Orion
VRM 1
1 Krister Thorell Göta MS
4 Patrik Andersson Östhammars MK
21 Magnus Pettersson Östhammars MK
VRM 2
1 Bo Högberg SMK Gävle
12 Christer Andersson Östhammars MK
24 Anders Elm Östhammars MK
blev totalsegrare. Från Östhammars MK blev Tobias Burman 5a i SM3 och Olle Löthman
16de i SM2.
I VRM klass 1 körde Patrik Andersson i på en 4de plats .
Resultat
SM 1
1 Andreas Linusson Kinna MK 2,01,55,16
SM 2
1 Albin Elowsson FMCK Skövde 1,58,39,87
13 Joakim Nordin SMK Ockelbo 2,10,43,77
16 Olle Löthman Östhammars MK 2.13.30.86
21 Jeff Nordin SMK Ockelbo 2,19,12,56
SM3
1 Robert Friberg Tibro MK 2,05,19,37
5 Tobias Burman Östhammars MK 2,12,08,31
Dam SM
1 Hanna Bedrzelius Linköpings MS
5 Amanda Elvin Försvarsmaktens EK
JSM 1
1 Anton Sandstedt Tibro MK
7 Alexander Gustafsson MK Orion
VRM 1
1 Krister Thorell Göta MS
4 Patrik Andersson Östhammars MK
21 Magnus Pettersson Östhammars MK
VRM 2
1 Bo Högberg SMK Gävle
12 Christer Andersson Östhammars MK
24 Anders Elm Östhammars MK
Motocross Junior SM Umeå AK 13 aug
I den 4de deltävlingen av Junior SM som avgjordes på Bussjö Motorstadion blev Östhammars Mathias Carlsson 2 a totalt efter segraren Pontus Jönsson Malmö
Motorcross Sverige Cup Bussjö 12 aug
Från Östhammars MK deltog Ludvig Wahlgren och blev 11a i MX 2 klassen
Christoffer Värnqvist blev 23 i MX 1
Arrangör Umeå AK
Christoffer Värnqvist blev 23 i MX 1
Arrangör Umeå AK
Motocross Dråpslaget Örebro MK 5 aug
För Axel Älvebrink Östhammars MK blev det en 17d eplats i 125 u klassen
segrare i klassen blev Kevin Palmer.
söndag 6 augusti 2017
Enduro EM Burg Tyskland dag 2 6 aug
Patrik Andersson Östhammars MK blev 5a i Veteran EM klassen segrare i klassen blev Arne Domeier Tyskland, på 11 plats kom Kenneth Häll Sverige
Totalt alla klasser idag 3a Joakim Grelsson Sverige (Fältjägarnas EK)
Totalt alla klasser idag 3a Joakim Grelsson Sverige (Fältjägarnas EK)
lördag 5 augusti 2017
Enduro EM Burg Tyskland 5 aug
Patrik Andersson Östhammars MK blev 4a i Veteranklassen segrade gjorde
Juha Puotsaari Finland , Kenneth Häll Sverige blev10a i veteran klassen
I E3 klassen segrade Maurizio Michaluz och Martin Larsson Bollnäs (Försvarsmakten)
blev 6a
Bäste Svensk idag blev Joakim Grelsson Sverige (Fältjägarnas EK ) på 5e plats totalt
alla klassér .
Juha Puotsaari Finland , Kenneth Häll Sverige blev10a i veteran klassen
I E3 klassen segrade Maurizio Michaluz och Martin Larsson Bollnäs (Försvarsmakten)
blev 6a
Bäste Svensk idag blev Joakim Grelsson Sverige (Fältjägarnas EK ) på 5e plats totalt
alla klassér .
fredag 4 augusti 2017
Enduro EM i Burg Tyskland 5-6 aug
Den tredje deltävlingen i EM kommer att arrangeras i Tyska Burg .
Det är18 Svenska förare är anmälda , från Östhammars MK är Patrik Andersson
på plats för att starta i Veteran klassen broder Christer är med och meckar .
Det är18 Svenska förare är anmälda , från Östhammars MK är Patrik Andersson
på plats för att starta i Veteran klassen broder Christer är med och meckar .
måndag 31 juli 2017
Backe HillClimb Rättvik 30 juli
Resultat och bilder från uppvisningen i backe
KG Skalle Kvarnström Kjagwak
Conny Karlsson Fjärås Jap
Jan Nyström Yamaha XT600 1986
Mikael Wedegård / Ante Norberg Fellingsbro
Jan Nyström
Kenneth Henriksson Rättvik Volvo PV
Lennart Andersson Idkerberget Renault Gordini
Lasse Jansson Leksand Amazon
Mads Dysillien Norge Panther 250 2 takt
Jan Nyström
KG Skalle Kvarnström Kjagwak
Conny Karlsson Fjärås Jap
Jan Nyström Yamaha XT600 1986
Mikael Wedegård / Ante Norberg Fellingsbro
Jan Nyström
Kenneth Henriksson Rättvik Volvo PV
Lennart Andersson Idkerberget Renault Gordini
Lasse Jansson Leksand Amazon
Mads Dysillien Norge Panther 250 2 takt
Jan Nyström
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)